enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
18,5673
EURO
18,2607
ALTIN
991,86
BIST
3.246,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C
Perşembe Az Bulutlu
21°C
Cuma Az Bulutlu
21°C

???? #14MartTıpBayramı’nda Bir Sefer Daha Haykırdılar: 2 Gün Boyunca İş Bırakacak Doktorlar Ne İstiyor?

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Yurdun dört bir yanında hekimler hakları için iki günlük greve başladı. Peki doktorlar ne istiyor? Talepleri neler …

???? #14MartTıpBayramı’nda Bir Sefer Daha Haykırdılar: 2 Gün Boyunca İş Bırakacak Doktorlar Ne İstiyor?
REKLAM ALANI
13.08.2022 00:51
0
A+
A-

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Yurdun dört bir yanında hekimler hakları için iki günlük greve başladı. Peki doktorlar ne istiyor? Talepleri neler?

Kamuda görev yapan hekimlerin sorunlarına ilişkin tartışmalar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kısa süre önce yaptığı bir açıklamayla iyice alevlendi.

Erdoğan, kamu hastanelerinden ayrılan hekimleri hedef aldığı konuşmasında şunları söyledi:

‘Doktorlar az para aldıkları için ayrılıyorlarmış. Bu devlet sizi okuttu, yetiştirdi, en çok maliyeti yüksek olan da sağlıktır. Şimdi az para veriyormuş. Sordum, en az alan 8-9 bin en yüksek 25 bin civarında. Buna rağmen özel sektör çok daha büyük verdiği için kaçıyorlarmış. Açık konuşmayı severim. Varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı buralarda istihdam eder buralarda yola devam ederiz. Gerekirse yurt dışından dönmek isteyenleri süratle dahil eder ülkemizi istihdam ederiz.’

YAZI ARASI REKLAM ALANI

“Haklarımız için beyaz grevdeyiz”

Türkiye’nin dört bir yanındaki hekimler, hem 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlamak hem de taleplerini bir kez daha dile getirmek için meydanlara indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Giderlerse gitsinler’ sözlerine de yanıt veren hekimler “Biz hiçbir yere gitmiyoruz” dedi. ????

Taksim Anıtı’na çelenk bırakmasına izin verilmeyen hekimler ise böyle haykırdı: ‘Utan Erdoğan!’

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde hekimlerin yürüyüşü ????

Peki hekimler ne istiyor? Şikayetleri neler?

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Çavun, bugün Hürriyet‘te kaleme aldığı yazıda hekimlerin sorunlarını ve taleplerini 5 ana başlıkta şöyle özetledi:

  • Hekime şiddet

Çavun’a göre hekimler kendilerini çok güvensiz ve tehdit altında hissediyor. Yasal caydırıcılığın bulunmaması şiddet faillerinin elini-kolunu sallayarak dışarıda gezmeleri başlıca sorunu oluşturuyor.

  • Ağır iş yükü

‘Dünya’da 1 yılda kendi nüfusundan daha fazla sayıda acile başvuran başka bir ülke yok.’ diyen Çavun, ‘Meslektaşlarım arasında bir gecede (16 saatlik nöbette) 600 hasta bakanları biliyorum.’ diyor. Çavun, bu temponun hekimleri psikolojik olarak yıprattığına dikkat çekiyor.

  • Uzun mesai saatleri ve nöbetler

Hekimlerin çalışma saatleri ve nöbetlerinin özel hayatlarını da kısıtladığını belirten Çavun, özellikle asistan hekimlerin uykusuz ve yorgun şekilde çalışmak zorunda olduğunu vurguluyor.

‘Ben, idarecilik yaptığım dönemde evine giderken arabanın içinde kırmızı ışıkta uyuyan asistan biliyorum.’

  • Düşük emeklilik güvencesi

Emekli olan her dört hekimden üçünün çalışmaya devam ettiğine dikkat çeken Çavun, ‘Bu kadar yıpratıcı ve yoğun bir çalışma hayatının ardından yoksulluk sınırının üstünde bir maaş beklemeleri son derece insani bir beklentidir.’ diyor.

  • Malpraktis davalarındaki astronomik rakamlar

Her insan gibi hekimlerin de hata yapabileceğini belirten Çavun, tazminat maksatlı talep edilen paraların, bir hekimin hayatı boyunca kazandığının toplamından fazla olabildiğine dikkat çekiyor.

‘Soruyorum, hangi meslek grubunda böyle bir uygulama söz konusu?Hatayı yapan hangi meslek grubundan olursa olsun bedelini ödemelidir ama bu bedel tek bir meslek grubundan ve astronomik rakamlar ile olmamalıdır.’

Türk Tabipleri Birliği: “Çabalarımızın karşılığı yoksulluk sınırının bile altında maaşlarla çalıştırılmak, şiddete uğramak, kötü çalışma koşulları ve gelecek kaygısı olmamalı”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) de ‘Topluma Çağrımızdır’ başlıklı bir açıklamayla talep ve beklentilerini dile getirdi, kamuyoundan destek istedi.

O açıklama şöyle:

‘Bugünü bayram tadında geçirmemiz gerekirken; ne yazık ki yine emeğimiz için, sağlığımız için alanlarda olmak, G(ö)REV’de olmak düştü bizlere… Hastanelerimize sahip çıkmak için, toplum sağlığına sahip çıkmak için, emeğimize sahip çıkmak için G(ö)REV’deyiz. Yani sizlerin, bizlerin, çocuklarımızın sağlığı için… Sağlıklı bir gelecek için…

Salgında toplum bir kez daha gördü ki: Fedakârca çalışan hekimler, sağlık çalışanları olmasaydı bugün çok daha fazla insanımız hastalanacak, çok daha fazla insanımız kaybedilecekti. Bizlere “Giderlerse gitsinler” diyenler salgında hastalanan, yaşamını yitiren meslektaşlarımıza dahi saygı duymayanlardır. 

Bilinmelidir ki biz bunca emeği ve çabayı, birileri hastaneleri özelleştirsin, zenginleri daha da zengin etsin diye değil; topluma karşı sorumluluğumuz için gösterdik, gösteriyoruz. Ancak bu çabalarımızın karşılığı artık daha fazla; yoksulluk sınırının bile altında maaşlarla çalıştırılmak, şiddete uğramak, kötü eğitim, kötü çalışma koşulları, emeklilik ve gelecek kaygısı da olmamalı.

Geldiğimiz noktada sağlık sisteminin artık tıkandığı herkes tarafından görülmektedir. Toplumun sağlığı her geçen gün daha kötüye gitmekte, sağlığa ulaşım ise güçleşmektedir. Sağlık sistemi sürdürülemez durumdayken; bizler sağlıkta şiddet ve malpraktis tehdidi altında, düşük ücretlerle ve ağır iş yüküyle çalışmak zorunda kalmaktayız. Meslek onurumuzun ve emeğimizin en değersiz hale getirildiği dönemdeyiz.

2021 yılının ekim ayından bu yana “Emek Bizim Söz Bizim” eylem süreciyle çalışma koşullarımız, ekonomik haklarımız, sağlıkta şiddet ve toplumun sağlık hakkı için Beyaz eylemler ve G(ö)REV’lerle sorunlarımızı dile getirmeye çalışıyoruz. 14-15 Mart’ta da “Emek Bizim Söz Bizim; Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde” diyerek Büyük G(ö)REV’de olacak, bizleri duymazdan gelenlere sesimizi bir kez daha, çok daha güçlü duyuracağız.

14 ve 15 Mart günlerinde, her G(ö)REV etkinliğimizde olduğu gibi, acil hastalar, diyaliz hastaları, acil gebeler, yoğun bakım hastaları ve kanser hastalarının bakımı aksatılmayacaktır. Aynı zamanda COVID-19 veya COVID-19 şüphesiyle sağlık kurum ve kuruluşlarına yapılacak başvurular geri çevrilmeyecek, poliklinik ve klinik tedavilerine devam edilecektir.

Biliyoruz ki toplumun sağlığı; ancak bizim sağlığımız ile mümkün olabilecektir. Bu yüzden 14 Mart Tıp Bayramı’nda ve 15 Mart tarihinde belirttiğimiz hususlar dışında sağlık kurum ve kuruluşlarına lütfen başvurmayın. Sağlık hakkı mücadelemizde bizleri yalnız bırakmayın.

“Taleplerimiz Sizin İçin, Bizim İçin, Hepimiz İçin… Sağlık Mücadelesinde Yan Yanayız!”

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Secured By miniOrange