enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
16,8853
EURO
17,8334
ALTIN
992,10
BIST
2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
25°C
İstanbul
25°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Az Bulutlu
26°C
Çarşamba Az Bulutlu
27°C
Perşembe Az Bulutlu
27°C

Öncelikle Ekonomik Büyüme Diyarı Türkiye’den Selamlar: Türkiye Büyüyor Lakin Hissediyor muyuz?

Türkiye pandeminin ortasında tüm dünya küçülürken büyümüş bir ülke! 2020 ikinci çeyrekte bir gerileme görülse de hemen toparlanmıştı.  Ekonomik …

Öncelikle Ekonomik Büyüme Diyarı Türkiye’den Selamlar: Türkiye Büyüyor Lakin Hissediyor muyuz?
REKLAM ALANI
23.06.2022 00:54
0
A+
A-

Türkiye pandeminin ortasında tüm dünya küçülürken büyümüş bir ülke! 2020 ikinci çeyrekte bir gerileme görülse de hemen toparlanmıştı. 

Ekonomik programlarda artık hepimiz öğrendik: Büyüme öncelikli! Enflasyon, istihdam, dolar hepsi bir yana büyüme bir yana! Tüm dünyanın parasal sıkılaştırmaya gittiği dönemde bunu genişleyerek de görebiliyoruz ama ya hissedebiliyor muyuz? Büyümenin yan etkilerini de yaşadığımız son dönemde uzmanlar büyümeyi nasıl yorumluyor? 

Sizin cüzdanınız ne kadar büyüdü?

Türkiye’nin büyümesi pandemide de öne çıkmıştı

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Piyasalarda bu hafta kritik veriler izleniyor. Rusya-Ukrayna savaşını yakından takip ederken perşembe günkü enflasyon verisi öncesinde de bugün 2021 yılı büyüme rakamlarını karşıladık. 

Türkiye 2021 yılı son çeyrekte 9,1 büyürken, ikinci çeyrekten gelen güçlü etki ile yıllık bazda yüzde 11 oranında büyüme gerçekleştirdi. Tabi veride geçen yılın oranlarının düşüş olmasının da etkisi yadsınamaz. Anca geçen yıl pandemide dahi Türkiye dünyada Çin ile birlikte pozitif büyüyen iki ülkeden biri olmuş hatta OECD ülkeleri içinde son çeyrekte pozitif büyüme yakalayan tek ülke olmuştu.

Büyüme nedir?

‘Büyüme nedir?’ ile başlamak ister misiniz? Merkez Bankası tarafından hazırlanan bir videoda bunu kısaca ve güzelce anlatıyor. Okumak isteyenlere biz de burada anlatıyoruz: 

Ekonomik büyüme, reel gayrisafi yurt içi hasıladaki artış oranıdır. Gayrisafi yurt içi hasıla da bir ülkede belli bir zaman içerisinde üretilen son mal ve hizmetlerin piyasa değeridir! 3 yöntemle hesaplanır: Üretim, harcama ve gelir! Cari fiyatlarla hesaplandığında nominal, belirli bir yılın fiyatlarına göre hesaplanırsa reel GSYH hesaplanır. Reel hesaplama enflasyondan arındırılmış olup artması iyi bir şeydir. Kişi başına düşen GSYH de nüfusa bölündüğünde ortaya çıkan değerdir. 

İzlemek isteyenler şuraya????Ekonomik Büyüme Nedir?

Büyümenin detayları ne anlatıyor?

www.dunya.com

Dünya’da Bader Aslan bugün büyüme ile ilgili yazısında detaylara değinirken, Şebnem Turhan da haberinde 2022 beklentilerine değiniyor. Detaylara bakıldığında hane halkı harcamalarının arttığını ama maaşların azaldığını gördüğümüz büyümenin detayları bize ne söylüyor?

Vatandaş enflasyon yükselecek diye harcarken, maaşlar gerilemiş

Harcama yöntemiyle büyüme hesabına göre ise vatandaşın tüketimi 2021 yılını sırtlamış görünüyor. 2021 boyu vatandaşın tüketimi yüzde 15,1 büyürken, Türkiye ekonomisine katkısı 9 puan oldu. Özellikle son çeyrekte kur atağı, alım gücü kaybı ve daha da yükselecek enflasyon endişeleriyle vatandaşlar harcama taleplerini öne çekmişti.

2021 yılının son çeyreğinde ise işgücü ödemelerinin gayrisafi katma değer içindeki payı yüzde 25,8’e geriledi ki bu son yıllarda görülen en düşük paya işaret ediyor. Son 10 yılın en hızlı büyümesini sağlasa da Türkiye ekonomisi yaratılan katma değerden çalışanların payı hızlı eridi. Analistler büyümeden her sınıfın yeterince faydalanmadığına dikkat çekerken yine özellikle son çeyrekteki kur atağıyla sermayenin payı yani net işletme artığı/katma gelir yüzde 57,8’e fırladı. 2021’de ise yine sermayenin payı net işletme artığı/katma gelir 2020’deki yüzde 49,3 seviyesinden yüzde 52,6’ya hızla yükseldi. Bu veriler gelir dağılımında oldukça sert bir bozulma yaşandığının da işareti.

Sektörlerin büyüme karnesi biraz karışık!

Üretim yöntemiyle büyüme hesabına göre tarım sektörü 2021 yılını yüzde 2,16 daralmayla tamamladı. Sanayi 2020’nin ardından oldukça iyi bir 2021 yılı geçirdi ve yüzde 16,6’lık büyümenin Türkiye ekonomisine katkısı 3.26 puana geldi. 2022 için sanayide hala ihracatın etkisiyle çarklar dönmeye devam etse de dünyanın içinden geçtiği sıkıntılı süreç hız kaybına neden olacak.

İnşaat sektörü yılın son iki çeyreğini üst üste daralmayla geçirirken yılın tamamında ise yüzde 0,95 küçüldü. 

2022 için umut vermedi!

Pandemiyle sert daralan ve normale geçilmeyle birlikte hızla toparlanan hizmetler sektörü 2021 yılında yüzde 21,12 büyüdü ancak hem alım gücündeki daralma, hem TL’deki değer kaybı hem de yüksek enflasyon ile üst üste gelen zamlar hizmet sektörünün bu performansının 2022’de ivme kaybedeceğinin habercisi.

2020’deki genişleyici para politikaları ve açılan kredi muslukları sonrası 2021’de hız kaybeden finans sektörü ise yılı yüzde 8,96 daralmayla kapattı. Finans sektöründe yeni KGF kampanyalarıyla hızlanma sağlanmaya çalışılıyor ancak politika faizine rağmen yükselen kredi faizleri bu durumu biraz zora sokacak gibi görünüyor.

Dünya Bankası uyardı!

Dünya Bankası’nın Türkiye Ekonomi Monitörü raporunun son sayısında, 2021 yılında beklentilerin üzerinde güçlü bir büyüme kaydeden Türkiye ekonomisinin 2022 yılında artan yurt içi makroekonomik ve finansal zorlukların büyümeyi yavaşlatması ile birlikte çok daha düşük bir hızda büyümesi bekleniyor.

Sözcü’nün aktardığı rapor, son Ukrayna krizi öncesinde yazıldığı için, bu bağlamda artan riskleri kapsamıyor.

“Para politikası ayarlarında sıklıkla yapılan değişiklikler, ve geçtiğimiz eylül ayından bu yana gerçekleştirilen bir dizi faiz indirimi, Türk Lirası’nın tarihteki en düşük seviyelere inmesine ve enflasyonun rekor seviyelere yükselmesine yol açmıştır” diyen banka, “2021 yılında ihracatta ciddi bir artış yaşanmasına rağmen, bu zorluklar yoksul hanehalkları için reel gelirleri aşındırmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca, her ne kadar gelir desteklerinin ve tüketim sepetindeki değişikliklerin bu etkiyi hafifletmesi mümkün olsa da, Türkiye’de tüketici fiyatlarındaki yüzde 1’lik bir artışın yoksul sayısını yüzde 2 arttırdığı tahmin edildiğini belirten banka, “Resmi istatistiklere göre Ocak 2021’de yüzde 15 olan yıllık enflasyonun Ocak 2022 itibariyle yüzde 48,7’ye yükseldiği düşünüldüğünde, yoksulluk oranının 2021 yılında yüksek seviyelerde seyretmiş olması muhtemeldir” dedi.

Büyümenin yan etkileri: Enflasyon

Ekonomistler büyümenin detaylarında gelir dağılımındaki adaletsizliğe işaret ederken, diğer yandan da büyümenin yan etkilerine dikkat çekiyor. Yani yine garibana vuran enflasyona! Büyüme bir yandan üretimi canlı tutarken, çarkların dönmesi için de gereken bollukta enflasyonla ekonominin ateşi çıkıyor. Yani ağrı kesiciyi içtiniz ama midenize dokunuyor! O zaman ne yapmalı? 

Ünlü ekonomistlerden Prof. Dr. Burak Arzova gelir dağılımına işaret ederken, Mustafa Sönmez de enflasyona dikkat çekiyor. 

% 11 Büyüme Hissedildi mi? | Prof.Dr. Burak ARZOVA

Mustafa Sönmez: Yüksek enflasyon ile gerçekleşmiş büyüme sorgulanır

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Secured By miniOrange